İl Özel İdaresi’nce hazırlanan ve İl Genel Meclisi’nce onaylanan Bolu İl Özel İdaresi İçme Suları Yönetmeliği’nin 14. maddesi gereğince köylerde cazibeli ve terfili içme suyu tesislerinde uygulanacak su tüketim bedellerinin tespiti, problemlerinin çözüme kavuşturulması, su israfının önlenmesi, bakım ve onarımının yapılması amacıyla İl  Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli başkalığında, İl Özel idaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdür V. Ali Keleş, Muhtarlar Derneği Başkanı Fikret Özen, Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İlhan Çalışkan ve Köy Muhtarlarının katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.
 
Toplantı öncesi bir konuşma yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, “İlimiz merkez köylerinde köy muhtarlarımızın içme sularının kullanımı, tesislerin bakımı, temizliği konularında dikkat etmeleri gereken hususlar, kurumun yapacağı işler ayrıntılı ve karşılıklı konuşularak, bölgemizde sağlık açısından sorunsuz içme suyu kullanımı konusunda tüm muhtarlar, halk sağlığı ekipleri, özel idare görevlileri beraberinde mutabık kalındı” dedi.  
 
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli ayrıca son üç yılda içme suyu tesisleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler vererek, 2015 yılında 7 milyon TL,  2016 yılında 3 milyon TL,  2017 yılında da yaklaşık 6 milyon TL  içme sularının isale hattı, şebeke yenileme, yeni depo yapımı, tamiratı, kaptaj yapımı, klorlama cihazı alımı gibi içme sularındaki uygunsuzlukları ortadan kaldıracak çok ciddi çalışmaların,  487 köy ve 649 mahallede oluşan ilimiz genelinde yapılmasının oldukça özverili çalışmalar olduğunu belirtti.
 
Yine son üç yılda 600 km  değişik ebatlarda, içme suyu borusu alınarak arazideki değişim çalışmalarının da bitirildiğini belirten Sırrı Köstereli, “Bahsedilen bu çalışmaların bir düzen içerisinde yapılması için Sayın Valimizin talimatı ile üç yıllık içme suyu eylem planı da hazırlanarak uygulamaya geçmiş bulunmaktadır. Kısacası  ilimizde sağlıklı içme suyuna kavuşmak için idare olarak yapılması gerekenler İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılmaktadır. Bu çalışmalarda muhtarlarımızdan gereken özeni ve desteği vermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesi sonrası oylama yapılarak toplantı sona erdi.
 
 
 
 
İSAY2 Galeri